עמוד הבית
הסל שלי החשבון שלי
 
 
חיפוש אירוע
חיפוש
סוג
 

האוֹצָר של האוֹצֵר

 

עורך ומרצה: ד"ר דורון לוריא, מרצה לאמנות, שימש עד לאחרונה כאוצר בכיר ורסטורטור ראשי במוזיאון ת"א לאמנות.

הסדרה תעסוק בשפת האמנות ובסקירת חתך בנושאים מרכזיים כגיבורי התנ"ך והפאם פאטל מחד, ונושאים יומיומיים כאוכל וזוגיות מאידך, תוך הצגת ההתפתחות והשינויים שחלו בתפיסתם לאורך ההיסטוריה באמנות.
שני מפגשים יוקדשו לאמנים ורמיר ו-ון גוך, בתום המפגשים, לאחר הפסקה קצרה יוקרנו סרטי הקולנוע "נערה עם עגיל פנינה" ו"לאהוב את וינסנט".

 

הסדרה כוללת 8 מפגשים
ימי חמישי | שעות 11:00-12:30 | אולם רבקה קראון

המקומות למנויי סדרת 'אוצרים, אוצרים ויצרים' מעונת 2017/18 ישמרו עד 12.7.18

 

 
מפגש ראשון - על צבע ומשיכות מכחול - כיצד להתבונן ביצירות אמנות

שפת האמנות היא עשירה ומגוונת, לעיתים סמויה, בעלת רבדים שונים, עתירת סמלים שלא תמיד נהירים לנו כיום, ועוד. כיצד ביכולתנו לעמוד מול תמונה או יצירה כלשהי שמעולם לא ראינו קודם לכן, ובכל זאת להבין אותה?
נלמד לנסות ולהבין מהו נושא התמונה, מה הייתה כוונת האמן, כיצד הוא אירגן את הקומפוזיציה של התמונה, באילו אמצעים אמנותיים הוא בחר להשתמש, לאיזה סגנון אמנותי הוא השתייך וכד'.
נלמד גם כיצד ניתן לפרק תמונה למרכיביה, להבינה טוב יותר ואז להרכיבה מחדש.

15.11.18

 
מפגש שני - גיבורי התנ''ך באמנות

 כיצד ראו בדמיונם אמנים שונים בתקופות שונות את גיבורי התנ"ך? סיפורי התנ"ך הלהיבו מאז ומתמיד את גדולי האמנים - הן מן הבחינה הדתית והן מהבחינה הסיפורית.
התנ"ך, מעבר להיותו, כמובן, "ספר הספרים" - דברי הגות, שירה, קודש ומצוות, הוא גם ה"טלנובלה" הטובה ביותר שנכתבה אי פעם: סיפורים עתירי תהפוכות, בגידות, רציחות, ניאופים בתוך המשפחה, סערות, מלחמות, התאבדויות ועוד. מעבר לזאת - פעמים רבות התגייסו האמנים כדי להעביר ביצירותיהם תכנים דתיים, מסרים של אזהרה ומוסר-השכל מסיפורי התנ"ך.
בהרצאה זו נשווה בין תיאורים מקראיים באמנות ימי הביניים, הרנסאנס ותקופת הבארוק.
27.12.18 

 
מפגש שלישי - ורמר: ''נערה עם עגיל פנינה'' ותמונות אחרות
מי באמת היתה "הנערה עם עגיל הפנינה"? מה באמת אנו יודעים על ורמר, שחי 43 שנה והשאיר אחריו 38 תמונות בלבד. המיסתורין האופף את ורמר ואת עבודתו.
בשעה 13:00 יוקרן הסרט:
נערה עם עגיל פנינה | Girl with a Pearl Earring
(ארה"ב, 2003)
סרטו של
פייטר ובר
שחקנים: סקרלט ג'והנסון, קולין פירת', טום וילקינסון וקיליאן מרפי.

הסרט נקרא על שם הציור הידוע "נערה עם עגיל פנינה", של הצייר ההולנדי יאן ורמיר, ומבוסס על רומן משנת 1999 בעל אותו שם מאת הסופרת האמריקאית טרייסי שבלייה.
הסרט באנגלית עם כתוביות בעברית
משך הסרט 100 דקות
24.1.19 

 
מפגש רביעי - אוכל באמנות
בציורי "טבע דומם" רבים שצויירו לאורך הדורות מופיעים מאכלים רבים - בשר, דגים, לובסטרים, צדפות, לחם, גבינות, ירקות ופירות, עוגות, יין וכד'. כיצד השפיעו חילופי הסגנונות השונים על תיאורים אלה?
14.2.19
 
מפגש חמישי - פאם פאטאל
האשה הקטלנית, או האשה ההורסת. מדוע אנחנו כל-כך מפחדים מהן?
לילית, חווה, מדוזה, פנדורה, יעל, דלילה, יהודית, שלומית, לוקרציה, ואפילו כריסטין קילר, בריז'יט בארדו, ליז טיילור ושלל בעליה ולסיום - מוניקה לווינסקי.
7.3.19
 
מפגש שישי -שטיחים
שטיחים אוריינטאליים (בעיקר פרסיים) תמיד שבו את העין ואת הדמיון. הם יפים, רכים ומעניקים תחושת חום (אין זה מקרה שהקליניקה של ד"ר פרויד בווינה היתה ממש מרופדת בשטיחים שכאלה - אפילו בתור כיסוי לספת-הטיפולים המפורסמת). כאשר שטיחים אלה הובאו לאירופה - הם נשאו עמם את "ניחוח האוריינט" - תשוקה, הרמון, פילגשים, אופיום ושאר מיתוסים. בגלל מחירם הגבוה - אנשים העדיפו להשתמש בהם בתור מפת-שולחן, ולא לדרוך עליהם כשהם על הרצפה. בהרצאה נראה כיצד מיטב אמני אירופה תיארו שטיחים אלה, על צבעיהם העזים ועל הטקסטורה הייחודית והצמרית שלהם: יאן ון אייק, האנס הולביין, לורנצו לוטו, רמברנדט, ורמיר, חראר דאו, ז'רום, סינגר-סרג'נט, סזאן, קלימט, מאטיס ועוד.
11.4.19
 
מפגש שביעי - זוגיות באמנות:
נישואין זה רק סוג אחד של זוגיות, וקיימים גם סוגים נוספים. כיצד מביעים זוגיות באמנות - בציור, פיסול, צילום וקולנוע.
20.6.19

 

 
מפגש שמיני - ממי רצח את ון גוך?

הגאון הבלתי מובן שהעניק לנו סדרת מופלאה של דיוקנאות עצמיים, את "החמניות", "הגשר הנפתח בלאנגלוא", "הבית הצהוב" ועוד. דיוקנו של אמן מיוסר, שצייר במשך תשע שנים בלבד, עד למותו ללא עת (בגיל 37). יחסיו עם נשים, יחסיו עם האח תיאו, ומה באמת קרה בינו לבין הצייר פול גוגן. הגירסה הרשמית למותו: התאבדות. האמנם? מה הקשר בין גיבור המערב הפרוע האמריקאי "באפאלו ביל" לבין מותו המסתורי של ון גוך?
"הם לא הבינו אותך, וינסנט" - שר הזמר דון מקלין בשירו הנודע, וזה נכון.
בשעה 13:00 יוקרן הסרט:
לאהוב את וינסנט
(בריטניה/פולין, 2017 )
סרטם של דורותה קוביילה ויו ולצ'מן
סרט הקולנוע הראשון שמשלב אנימציה מציורי שמן. כל אחד מ- 62,450 הפריימים של הסרט הוא ציור שמן שצוייר ע"י יותר מ- 100 ציירים. יחד הם מספרים את סיפור חייו המדהים ומותו המסתורי של הצייר וינסנט ואן גוך, דרך התמונות שצייר, ו- 800 המכתבים שכתב.
הסרט באנגלית עם כתוביות בעברית
משך הסרט 95 דקות 
4.7.19